2015-02-27

Zakładamy działalność gospodarczą – od czego zacząć?

Praca na swoim, to cel zawodowy dla wielu osób. Najważniejszy jest oczywiście innowacyjny pomysł, który zainteresuje klientów. Potem wystarczy pamiętać o kilku krokach, które pozwolą z sukcesem założyć działalność gospodarczą.

Zakładanie firmy jest proste, chociaż – jak przy niemal każdej ważnej decyzji – nie warto się spieszyć. Na początku dobrze jest przejrzeć dokładnie stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie znajdziemy wskazówki dotyczące wypełniania formularza rejestracyjnego. Pomoże też lektura licznych stron z poradami dla małych firm, gdzie poszczególne kroki przy zakładaniu biznesu są z reguły opisane dość prostym językiem.

Kody PKD

Warto też przemyśleć kilka kwestii, a jeszcze lepiej – skonsultować je z zaufanym księgowym. Pierwsza sprawa to zakres działalności. Nie ma tu ograniczeń, przy rejestracji można wpisać wszystkie możliwe kody PKD dotyczące potencjalnie świadczonych przez nas usług. Na należącej do Ministerstwa Gospodarki stronie www.biznes.gov.pl znajduje się lista kodów z objaśnieniami oraz opisanymi dodatkowymi wymogami, takimi jak licencje. Warto też wziąć pod uwagę to, że niektóre rodzaje działalności umożliwiają korzystne opodatkowanie niskim ryczałtem.

Wybór formy opodatkowania

Druga sprawa to właśnie wybór formy opodatkowania. Możemy rozliczać się według skali podatkowej 18% i 32%, karty podatkowej, płacić podatek liniowy 19% lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wszystko ma swoje wady i zalety – np. wspomniany ryczałt, choć bywa niski, uniemożliwia odpisywanie kosztów uzyskania przychodu. Niektóre rodzaje działalności muszą być opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT), inne mogą być z niego zwolnione. VAT pozwala m.in. na nabywanie towarów, chociażby benzyny, za cenę netto. Podatek trzeba jednak odprowadzać niezależnie od tego, czy klienci w terminie opłacają faktury, dobrze jest więc rozważyć, czy będziemy w stanie zachować płynność finansową.

Formularz CEIDG

Samo wypełnienie formularza CEIDG i zgłoszenie działalności gospodarczej jest proste. Formularz warto wypełnić w Internecie – pola są interaktywne, więc możemy liczyć na podpowiedzi, np. przy podawaniu adresu Urzędu Skarbowego. Wniosek w formie pliku XML dobrze jest zachować w komputerze. Przyda się, gdy będziemy chcieli uaktualniać dane, takie jak numer rachunku bankowego czy wskazanie biura księgowego, z którym podpisaliśmy umowę o prowadzenie rachunkowości (wystarczy wgrać plik i uzupełnić nowymi danymi – nie trzeba kolejny raz wypełniać całego formularza).

Dokument możemy albo podpisać podpisem elektronicznym, albo wysłać go, a następnego dnia złożyć na wydruku tradycyjny podpis. Możemy to zrobić w dowolnym urzędzie gminy w kraju w ciągu 7 dni od daty wypełnienia formularza. Należy pamiętać, że wszystkie czynności związane z rejestracją działalności gospodarczej są zwolnione z opłat. Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj dostają od naciągaczy maile lub listy z informacjami o wpisie do różnorodnych rejestrów i z fikcyjnym wykazem kosztów – takie wiadomości najlepiej od razu wyrzucić do kosza i o nich zapomnieć.

Rejestracja w CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON i nadanie lub wskazanie NIP. Nie musimy więc osobiście fatygować się do Urzędu Skarbowego – o nadaniu numeru REGON zostaniemy powiadomieni elektronicznie, w sprawie NIP otrzymamy list polecony.

Nie zapomnij o ZUS-ie

Pamiętajmy natomiast o wizycie w ZUS, gdzie zgłosimy się do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych. Musimy to zrobić w ciągu 7 dni od daty, którą podaliśmy jako datę rozpoczęcia działalności. Warto wiedzieć, że opłaca się tu wskazać nie pierwszy dzień miesiąca, ale dowolny dzień następny, np. nie 1 marca, ale 2 marca. Przedłużymy w ten sposób czas korzystania z tzw. preferencyjnego ZUS, który obwiązuje przez pełne 24 miesiące.

Dobrze mieć

Dwa ostatnie kroki są najprzyjemniejsze – to wyrobienie pieczątki i założenie konta firmowego. Co do zasady ani jedno, ani drugie nie jest obowiązkowe. Pieczątka jednak znacznie ułatwia życie i odciąża pamięć, jeśli znajdą się na niej numery NIP i REGON. Do rozliczeń można używać zwykłego ROR, jednak warto oddzielić finanse służbowe od prywatnych. Banki oferują też korzystne warunki przy zakładaniu kont firmowych. Standardem są darmowe przelewy do ZUS i US. Warto dopytać o godziny księgowania środków – nie wszyscy o tym pamiętają, a takie dane są potrzebne, gdy np. do ostatniej chwili czekamy na zapłacenie faktury.

Oby jednak takie sytuacje były jak najrzadsze, a rachunek zasilany był regularnie. Rejestrując pomyślnie firmę, właśnie zrobiliśmy pierwszy krok do sukcesu!