Badania lekarskie pracowników na nowych zasadach od 1 kwietnia
Od 1 kwietnia 2015 roku przepisy o wstępnych badaniach lekarskich zostały znacznie uproszczone. Teraz badania lekarskie wykonane u poprzedniego pracodawcy, będą dalej aktualne w nowej pracy. A to wszystko za sprawą ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014 roku, dzięki której pracodawcy będą mogli zredukować koszty związane ze wstępnymi badaniami lekarskimi pracowników, w związku z czym zatrudnianie nowych osób w firmie stanie się teraz prostsze.
Odstąpienie od badań nowo przyjętego pracownika
Do artykułu 229 Kodeksu Pracy, dodano przepis, który zwalnia w niektórych przypadkach ze wstępnych badań lekarskich. W związku z rozporządzeniem ministra zdrowia, dotyczącym nowych wzorów skierowań na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich, osoby, które przyjmowane są do pracy u tego samego, bądź u nowego pracodawcy, w przeciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, mogą być zwolnione ze wstępnych badań lekarskich. Warunkiem, umożliwiającym odstąpienie od badań, jest przedstawienie posiadanego, aktualnego orzeczenia lekarskiego, uzyskanego na podstawie skierowania, które zostało wydane przez poprzedniego pracodawcę. Orzeczenie to musi stwierdzać brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania pracy na nowym stanowisku i nie ma zastosowania w przypadku zatrudnienia przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych.
Należy pamiętać, że każdy pracownik musi przejść okresowe badania lekarskie, a w przypadku choroby, trwającej dłużej niż 30 dni, dodatkowo ma obowiązek udać się na badania kontrolne. W nowym wzorze skierowania pracownika na badania lekarskie, powinny znaleźć się informacje, które pozwolą na porównanie warunków pracy u wcześniejszego i obecnego pracodawcy, bez względu na stanowisko, na którym pracownik jest zatrudniony. Nowe przepisy nie mają zastosowania w przypadku orzeczeń lekarskich, które zostały wydane przed 1 kwietnia.
Zmiana na plus
Koszty badań lekarskich zawsze ponosi pracodawca. Najczęściej, przeprowadza się je w trakcie pracy, a pracownikowi za czas spędzony na badaniu przysługuje wynagrodzenie. Zmiana art. 229 Kodeksu Pracy, umożliwi pracodawcom redukcję kosztów, związanych ze wstępnymi badaniami lekarskimi. Jednakże, zaczęły pojawiać się głosy, czy aby nowelizacja przepisu Kodeksu Pracy nie będzie prowadziła do powstawania nadużyć ze strony pracodawców. Nie pozostawia jednak wątpliwości, że nowo brzmiący artykuł oznacza znacznie mniej formalności, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.