2017-11-17

Jakie zmiany w prawie pracy czekają nas od 2018 roku

Rok 2018 wprowadzi w prawach pracowniczych szereg zmian mających na celu poprawę warunków zatrudnionych. Jakie to zmiany? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zmiany w świadectwach pracy - sądowa egzekucja wydania, orzeczenie zastępcze i dłuższe terminy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy rozszerza uprawnienia pracownika w związku z wydaniem przez pracodawcę świadectwa pracy. W razie braku tego najważniejszego, związanego z zatrudnieniem dokumentu pracownik będzie mógł wystąpić do sądu pracy z nakazem jego wydania lub wydania zastępczego orzeczenia stwierdzającego istnienie stosunku pracy względem przedsiębiorstwa.

Brak współpracy ze strony pracodawcy może skutkować karą grzywny wynoszącą od 1000 do nawet 30000 zł. Projekt zakłada również wydłużenie terminów na wystąpienie z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy (przez pracodawcę lub sąd pracy) z 7 do 14 dni.

Mobbing - rozszerzenie możliwości ubiegania się o odszkodowanie przez pracownika

Zgodnie z nowym brzmieniem art 94 § 4 Kodeksu pracy pracownik będzie miał możliwość dochodzenia odszkodowania w każdym przypadku wystąpienia mobbingu, a nie tylko w sytuacji (jak do tej pory), w której na jego wskutek samodzielnie rozwiązał umowę o pracę.

Większa ochrona przed dyskryminacją

Zmiany w przepisach prawa pracy wprowadzają również zasady postępowania związane z dyskryminacją pracowników. Zgodnie z brzmieniem nowelizacji, jest ona niedopuszczalna bez względu na wiek, rasę, płeć, religię, narodowość, niepełnosprawność lub inne czynniki społeczne.

W myśl nowych przepisów, każde nieuzasadnione rozwiązanie stosunku pracy, utrudnianie dostępu do szkoleń i awansów traktowane ma być zgodnie z artykułem 11 Kodeksu pracy jako dyskryminacja.

Uprawnienia rodzicielskie dla członków najbliższej rodziny

Jedną z wprowadzanych zmian jest również rozszerzenie możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego przez członków najbliższej rodziny.

W myśl nowego brzmienia przepisów rodzice, teściowe, ojczym, macocha, dziadkowie oraz rodzeństwo mogą przejąć urlop macierzyński lub rodzicielski, gdy matka jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie zająć się dzieckiem, nie żyje lub decyduje się na porzucenie dziecka. Projekt zmian w prawie pracy znajduje się obecnie po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Wejście w życie planowane jest na rok 2019.